طراحی قالب وردپرس

افزودن Google reCAPTCHA به وردپرس + فیلم آموزشی

سلام دوستان عزیز،

خیلی مواقع پیش میاد که در وب سایت های وردپرسی ما ، ربات ها با استفاده از صفحات کامنت ، لاگین یا ثبت نام اقدام به ارسال اسپم می کنند و با این کار باعث ایجاد اختلال در روند کار وب سایت می شوند، یکی از موثرترین راه های برای جلوگیری از اسپم ، استفاده از امکان reCAPTCHA که گوگل در اختیار ما قرار داده می باشد.

در این مقاله قصد داریم نحوه افزودن Google reCAPTCHA به وردپرس بدون افزونه را شرح دهیم.

فیلم آموزشی افزودن Google reCAPTCHA به وردپرس

افزودن Google reCAPTCHA به وردپرس :

برای استفاده از امکان reCAPTCHA در وب سایت خود ، ابتدا باید از طریق این لینک وارد صفحه reCAPTCHA شده و سپس با اکانت گوگل خود لاگین کنید.افزودن Google reCAPTCHA به وردپرس بدونه افزونه

بعد از لاگین وارد صفحه مدیریت reCAPTCHA می شوید، در این صفحه ابتدا در بخش  Register a new site یک عنوان دلخواه در قسمت Label وارد کرده و در قسمت بعد گزینه reCAPTCHA V2 را انتخاب می کنیم ، در بخش Domains دامنه ای که قرار است reCAPTCHA از طریق آن مورد استفاده قرار گیرد را وارد میکنیم (مانند wpschool.ir) ، در قدم بعدی گزینه Accept the reCAPTCHA Terms of Service. را تیک زده و در انتها روی دکمه Register کلیک می کنیم.

نحوه افزودن Google reCAPTCHA به وردپرس بدونه افزونه

در صفحه بعدی (مانند تصویر زیر) در بخش Keys مقدار موجود در Site key کلید اختصاصی شما جهت استفاده در کدهای Html و مقدار Secret key کلید اختصاصی شما جهت برقرار ارتباط بین وب سایت شما و گوگل می باشد و باید به صورت محرمانه حفظ و نگهداری شود.

افزودن Google reCAPTCHA به وردپرس بدونه افزونه

حالا باید وب سایت خود را جهت ارتباط با گوگل پیکربندی کنیم ، برای این کار ابتدا باید کد اسکریپت reCAPTCHA را به وب سایت خود در تگ head اضافه کنیم ، جهت رعایت استاندارد کدنویسی در وردپرس اسکریپت مربوطه را از طریق تابع wp_enqueue_script به صفحه اضافه می کنیم ، جهت انجام این کار کدهای زیر را به فایل functions.php اضافه می کنیم:

توجه : جهت استفاده از امکانات زبان فارسی در reCAPTCHA در انتهای اسکریپت مقدار ?hl=fa را اضافه کرده ایم.

پس از انجام مراحل بالا باید صفحه ای جهت به کار بردن reCAPTCHA انتخاب کنیم ، ما در این آموزش از صفحه ثبت نام که در آموزش جایگزین صفحه ثبت نام در وردپرس ، طراحی کرده بودیم استفاده خواهیم کرد. (شما می توانید در هر صفحه ای که نیاز دارید مراحل زیر را انجام دهید)

ابتدا باید در صفحه مورد نظر قبل از بسته شدن تگ form هر جایی که می خواهید ویجت I am not robot نمایش داده شود کد زیر را اضافه کنید و در قسمت data-sitekey کلید اختصاصی Site Key  خود را که از گوگل دریافت کرده اید، جایگزین کنید:

حالا در قسمت کدهای سرور باید اعتبارسنجی لازم را با استفاده از Secret Key انجام داده و در صورت موفقیت به کاربر اجازه ادامه کار دهیم.

برای انجام این کار تابع زیر را به فایل functions.php اضافه میکنیم و هر جا که در کدهای خود (برای مثال در کدهای لاگین ، کامنت یا ثبت نام) نیاز به اعتبارسنجی می باشد تایع check_recaptcha() را صدا زده و در صورت که مقدار برگشتی true باشد اجازه انجام کار و غیر این صورت پیام مناسب به کاربر نشان می دهیم.

در صفحه ثبت نام کافیست تابع بالا را قبل از انجام عمل ثبت نام صدا زده و اعتبار سنجی را انجام دهیم ، کدهای موجود در تابع register_user به شکل زیر تغییر می کنند:

function register_user( $email, $first_name, $last_name , $pass1 , $pass2 ) {
$errors = new WP_Error();
// این قسمت اضافه شده است
if ( check_recaptcha() == false ) {
$errors-add( ‘recaptcha’);
return $errors;
}
//
if ( username_exists( $email ) || email_exists( $email ) ) {
$errors-add( ’email_exists’);
return $errors;
}

if ( ! is_email( $email ) ) {
$errors-add(’email’);
return $errors;
}
if(empty($pass1)){
$errors-add(‘password_empty’);
return $errors;
}
if($pass1 != $pass2){
$errors-add( ‘password_mismatch’);
return $errors;
}
$user_data = array(
‘user_login’ = $email,
‘user_email’ = $email,
‘user_pass’ = $pass1,
‘first_name’ = $first_name,
‘last_name’ = $last_name,
‘nickname’ = $first_name,
);
$user_id = wp_insert_user( $user_data );
wp_new_user_notification( $user_id, $pass1 );
return $user_id;
}

جهت نمایش پیام مناسب به کاربر نیز کدهای زیر را به switch..case موجود در صفحه ثبت نام (فایل custom-register.php) اضافه کنید:

در صورتیکه تمام مراحل بالا را روی صفحه ثبت نام انجام داده باشید باید صفحه ای مانند تصویر زیر داشته باشید:

افزودن Google reCAPTCHA به وردپرس بدونه افزونه

توجه : جهت بدست آوردن آمار ترافیک کاربران مراجعه کننده به صفحه ثبت نام می توانید از مقاله افزودن Google Analytics به وردپرس استفاده کنید.

مقاله افزودن Google reCAPTCHA به وردپرس بدون افزونه به پایان رسید اگر مشکل یا سوالی بود در قسمت کامنت های همین مطلب عنوان کنید.

موفق باشید.

  
اگر نیاز به سئو و بهینه سازی قالب وردپرس دارید طراح وردپرس می تواند این کار را در سریع ترین زمان ممکن برای شما انجام دهد، کافیست از قسمت سفارش طراحی قالب وردپرس سفارش خود را ثبت نمایید.طراح وردپرس علاوه بر طراحی پوسته وردپرس ، قالب شرکتی وردپرس نیز طراحی می کند.
سفارش طراحی قالب وردپرس